У City One Development проаналізували ринок первинної нерухомості за перше півріччя 2023 року 10/08/2023

До списку новин

Аналітики інвестиційно-девелоперської компанії City One Development підбили підсумки первинного ринку нерухомості столиці за перші шість місяців 2023 року й виділили наступні тенденції: 

1. У 2022 році середня ціна по Києву на первинному ринку протягом першого воєнного року виросла на +4% – через подорожчання і дефіцит матеріалів, підвищення ризиків, використання генераторів, ускладнення та здороження процесів будівництва. При тому, що курс долара виріс з 27 до 37 грн/дол. за рік, забудовники збільшили ціни на первинному ринку ЖК в доларовому еквіваленті. 

2. У першому півріччі 2023 р. середня ціна на первинному ринку Києва відкотилася на -4% приблизно на довоєнний рівень і склала $1955/кв.м. Забудовники змушені реагувати на скорочення попиту. Середня ціна зменшилась, хоча курс долара залишився на тому ж рівні, що і на початку року – 37 грн/дол. 

3. Зменшення середньої ціни по ринку відбулося в основному за рахунок дорогих сегментів:

  • Преміум-клас -10% 
  • Бізнес-клас -7%

У бюджетних сегментах в середньому продовжилося невелике зростання цін:

  • Економ-клас +2%
  • Комфорт-клас +1%

Цінова динаміка відображає стан справ у сегментах. У бюджетних сегментах наявність попиту дозволяє зберігати і підвищувати рівень цін. Скорочення попиту в дорогих сегментах змушує забудовників не тільки не підіймати ціни в міру підвищення готовності об’єктів, а й навіть зменшувати цінові діапазони та давати знижки в об’єктах на ранніх та середніх стадіях реалізації. 

4. Попит на первинному ринку переважно залишається відкладеним через ризики ракетних обстрілів, затягування строків будівництва, скорочення доходів у багатьох потенційних покупців. Люди, які раніше вкладали гроші в будівництво на ранніх етапах, чекають, коли закінчиться війна, коли стабілізується життя.  Проте зараз – найвигідніший час аби придивитись до забудовників та відзначити компанії, які продовжують реально будувати об’єкти та доводити своїми діями на будмайданчиках свою стабільність та надійність. Немає жодних сумнівів, що після Перемоги та стабілізації ситуації попит відновиться, а ціни продовжать зростання. 

5. Обсяг ринку продовжує скорочуватись. Багато об’єктів розпродані, на ринок виходить незначна кількість нових об’єктів, та зазвичай це відбувається у межах вже реалізуємих проєктів – у складі нових черг будівництва. Для порівняння, до війни в аналітичній базі первинного ринку Києва компанії City One Development було активних 192 ЖК, в кінці 2022 р. – 157 ЖК, в середині 2023 р. – 151 ЖК. 

6. Темпи будівництва ЖК сповільнились – терміни вводу в експлуатацію об’єктів змінилися: заявлені строки переносяться на півроку-рік, а на деяких об’єктах й на більш тривалий термін.   

7. Серед районів Києва традиційно лідирує Печерський – за рівнем цін на житло і за кількістю ЖК, що будуються. У Печерському районі заявлено до продажу майже стільки ж ЖК (28) як на всьому Лівому березі (29). В той час, як ціна на Печерську ($3402/кв.м) майже втричі вища, ніж в середньому на Лівому березі столиці ($1207/кв.м).

Інформаційна довідка: 

City One Development – інвестиційно-девелоперська компанія, що реалізує комплекс послуг в області створення та розвитку об’єктів нерухомості. Серед проєктів компанії у столиці: «Новопечерські Липки», «Бульвар Фонтанів», «Святобор». Портфель реалізованих проєктів налічує понад 900 тис.кв.м, на етапі будівництва – 600 тис.кв.м.

Передбачена компенсація 3% річних для окремих категорій мешканців Львівської області
Наглядова рада ПрАТ “ХК “Київміськбуд” призначила на посаду Голови правління – президента компанії Василя Олійника.
Результати роботи команди за 12 місяців та висновки по ринку первинної нерухомості Києва.