Вартість будівництва зросла на 30%: чому первинне житло вже не для інвесторів 14/07/2025

До списку новин
Вартість будівництва зросла на 30%: чому первинне житло вже не для інвесторів

Коли вартість будівництва зростає на третину, а ціни не можуть слідом через обмежений реальний попит - ринок переформатовується.

Інвестор іде в паузу. Передмістя заповнюється економ-проєктами до $1000 за м2. Центр Києва готується до стрибка - з потенціалом зростання ціни до $10 000 за м2 і новим попитом на обмежене, клубне, нішеве житло. Саме тому зараз собівартість стає фільтром, який залишає на ринку лише точкові рішення з реальним запасом вартості.

Молодший партнер групи компаній DIM, Арсеній Насіковський окреслив ключові зміни на ринку та нові підходи, до яких змушені адаптуватися девелопери під час свого виступу на International Invest Summit 2025 що відбувся 4–5 липня у Львові.

«Залежно від класу проєкту, собівартість будівництва зросла на 10–30%. Водночас відчувається значний дефіцит кваліфікованої робочої сили. Наприклад, зараз DIM завершує будинок на 33 поверхи, і ми змушені залучати одразу декілька компаній для завершення внутрішнього оздоблення комплексу», - зазначає Арсеній Насіковський.

За його словами, сьогодні в Києві інтерес інвесторів до первинного ринку знизився. Якщо до повномасштабної війни 60% продажів генерували саме інвестори на ранніх етапах будівництва, то нині переважає кінцевий споживач.

«Причина не в нестачі коштів чи зниженні кількості покупців. Просто вартість первинного житла часто перевищує ціни на готові об’єкти на вторинному ринку поблизу. Забудовник не може продавати нижче собівартості, яка зросла від 10 до 30%», - пояснює експерт.

На думку молодшого партнера групи компаній DIM, після закінчення війни житлова нерухомість залишиться основним сегментом інвестування, особливо у бізнес та преміальному сегменті в центрі столиці.

«З початком повномасштабного вторгнення, у Києві багато забудовників перейшли в працювати в сегмент економ класу, де квадратний метр коштує до $1000. У цьому сегменті з’являється багато проєктів, зокрема в Ірпені, Бучі та інших передмістях столиці. Проте в цих сегментах малоймовірне надвисоке зростання цін, - зазначає Арсеній Насіковський. - Водночас у центральних районах Києва, де кількість ділянок лімітована, попит зростатиме, а пропозицій більше не стане. Це сприятиме значному зростанню цін у преміальних клубних будинках – до $7000-$8000 чи навіть $10 000 за 1 м2».

Аналітики інвестиційно-девелоперської компанії City One Development провели детальний моніторинг ринку житла у столиці та виокремили ключові тенденції, що формують поточну ситуацію на первинному ринку…
Середній цикл ухвалення рішення про купівлю квартири зріс до 67 днів — проти 21 дня у 2021-му.